Nejlevnější cestovní pojištění do zahraničí - výhody a nevýhody
04.06.2022 20:37
Nejlevnější cestovní pojištění do zahraničí je často vyhledáváno, ale má svá značná rizika. Níže vás seznámíme se základními výhodami a nevýhodami nejlevnějšího cestovního pojištění a začneme výhodami, kterých je o poznání méně.
Výhody nejlevnějšího cestovního pojištění
- ušetříte a to třeba až o několik set procent oproti vyšší variantě pojistného
- získáte aspoň nějaké pojistné limity, minimálně pro újmu na zdraví (nemoc či úraz)
- lepší mít minimální pojistné, než žádné a následky hradit z vlastní kapsy
Nevýhody nejlevnějšího cestovního pojištění
- to nejlevnější pojištění má vždy nízké limity plnění či jiné omezení, oproti vyšším variantám - například: neomezené plnění vůči 500 000 Kč (což v případě úrazu ve většině situacích nestačí)
- nejlevnější varianta neobsahuje komplexní pojištění - například: pojištění odpovědnosti, pojištění zavazadel, trvalé následky, smrt úrazem
- zpravidla máte k dispozici pouze omezené asistenční služby
- v případě nízkých limitů, které nepokryjí pojistnou událost musíte rozdíl uhradit z vlastní kapsy
Spočítejte a sjednejte si to nejlepší cestovní pojištění - kalkulačka
Platí zde pravidlo: "co si zaptíte, to máte". Pokud si tedy sjednáte o několik desítek či stovek korun levnější cestovní pojištění, můžete na to později, v případě události, draze zaplatit. Nejhorší varianta je, samozřejmě, nějaká zdravotní komplikace či to, kdy někomu způsobíte škodu na majetku nebo zdraví (nejhůře s trvalými následky).
Varianta nejlevnějšího cestovního pojištění se velmi nevyplatí, cestujete-li do zahraničí mimo EU a především do severní ameriky (USA a Kanady), kde jsou jedny z nejvyšších poplatků za zdravotní služby a nízké limity v žádném případě nemusí stačit. Jenom náklady spojené se zásahem vrtulníku šplhají k milionovým částkám.
Nízké limity a tedy levné cestovní pojištění může svého pojistníka připravit o poslední úspory a zadlužit jej na dlouhá léta, v případě, že se mu stane něco, co je velmi nákladné a sjednané pojištění jej nepokryje, jelikož je třeba plnění nadlimitní či jej vůbec nemá sjednáno (příkladem: pojištění trvalých následků úrazu, pojištění odpovědnosti za škodu na majetku a zdraví).
Nedoporučujeme vám tedy sjednávat si příliš levné a málo komplexní cestovní pojištění při cestách do zahraničí a raději oželet něco zbytného (jeden oběd v restauraci, pivo, či malý výlet). Rozdíly mezi drahou variantou a nejlevnější mohou být i několik set procent, ale v celkové sumě se běžně jedná o destíky až stovky korun maximálně.